اپلیکیشن سامانه آموزشی رهام
اپلیکیشن آموزشی رُهام
نرم افزار رهام
آشنایی با سامانه آموزشی رُهام

شب یلدا و آیین برگزاری آن

یلدا مبارک
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر

چرا این شب را یلدا می گویند؟

واژه یلدا به معنی تولد می باشد که این واژه به زبان رایج مسیحی ها نیز گفته می شود. این واژه از تحقیق و بررسی در کتاب تاریخی واژه نامه ها کسب شده است. ابوریحان بیرونی تقویم شناس و دانشمند بزرگ ایرانی شب یلدا را میلاد خورشید دانسته است.

مسیحیان اولیه که در روم زندگی می کردند به دلیل سختی های فراوانی که داشتند، عده ای از آنان به ایران مهاجرت کردند و این واژه نیز از آنجا به ایران و زبان فارسی ورود کرده است.

تاریخچه شب یلدا

خیلی مشخص نیست که قدمت شب یلدا چقدر است ولی بسیار از باستان شناسان رد پای برگزاری شب یلدا را از کتیبه ها و نقوش باستانی تا ۷۰۰۰ سال پیش رصد کرده اند.

در نهایت شب یلدا از ۵۰۰ سال پیش از میلاد به رسمیت شناخته شده است. که اگر بخواهیم به تاریخ خودمان بگوییم دوره داریوش یکم شروع به رسمیت شناختن این شب می باشد.

عادت های امروز ایرانیان در یلدا

در این شب مردم تا سپیده دم با انواع خوراکی ها و برنامه های شاد در کنار هم هستند و برخی بعد از مهمانی به راحتی استراحت می کنند.

سنت های دیرینه در این شب

طبق سنت های دیرینه در آیین کهن در اولین روز دی ماه شاهان ایرانی تاج و تخت شاهی را زمین گذاشته و با لباسی سپید به سمت صحرایی می رفته و بر روی فرش سفید می نشستند. نگهبانان و دربانان کاخ شاهی و همه خدمتکاران و برده ها در سطح شهر آزاد شده و مثل دیگران زندگی می کردند و همگی چه رئیس و چه پادشاه و چه مردم عادی به طور یکسان و در یک جایگاه بودند. البته ناگفته نماند صحت و سقم این گفته ثابت نشده، شاید تنها افسانه ای بیش نباشد.

آیین برگزاری شب یلدا
ایرانیان در شب یلدا
آیین برگزاری شب یلدا 
 • آیین های معروف در این شب از آتش روشن کردن ، قصه گویی خوردن تنقلات و تفآلی بر حافظ می توان اشاره کرد.
 • آتش نماد روشنایی و خورشید است و همچنین محفلی گرم در کنار یکدیگر ایجاد می کند.
 • قصه خوانی و شعرخوانی و خاطره گویی برای همه اهل خانواده جذاب است.
 • شاهنامه خوانی و حافظ خوانی که عموما توسط بزرگترها انجام می شود و زمانی که قرار است خوانده شود این جمله گفته می شود که ای حافظ شیرازی، تو کاشف هر رازی، من طالب یک فالم، بر من نظر اندازی.
 • سپس دیوان را باز کرده و غزل بالای سمت راست را خوانده چراکه جواب تفآل می باشد اگر با وسط غزل مواجه شدند فال باید از ابتدای غزل یعنی صفحه پشت خوانده شود. پس از اینکه غزل خوانده شد آن را تفسیر می کنند .
  چنانچه فال با محتوای مثبت از آب در آمد یعنی فال خوب است اما اگر منفی بود یعنی بد است البته نا گفته نماند تمامی غزلیات حافظ محتوایی روحیه بخش و عاشقانه دارند.
 • همچنین شاهنامه خوانی جزء جدایی ناپذیرترین برنامه های شب یلدا می باشد که از دیرباز رایج می بوده است شاهنامه ها اگر با شیوه نقالی خوانده شود جذابیتش صد چندان می شود. شانس بزرگی هست که در خانواده تان چنین شخصی را داشته باشید.
چیدمان سفره شب یلدا

چیدمان سفره شب یلدا با انواع خوراکی ها و تنقلات یکی از آیین های این شب بیادماندنی می باشد که شامل آجیل های مخصوص و میوه هایی همچون انار و هندوانه و دیگر تنقلات داخل آن قرار می دهند.

جالب است بدانید در دوران گذشته سفره ای با اسم میَزد پهن می شده و از میوه های خاص خشک و مرکبات همچون پرتقال، سیب، خرمالو، گلابی و یا حتی کدو تنبل و لبو و آجیل که به اصطلاح زرتشتیان لُرک گفته می شد و یکی از اجزای اصلی سفره یا همان ولیمه این جشن به شمار می رود.

از سایر اجزا می توان به عطردان، آتشدان، بخوردارن و بَرسَم اشاره کرد. بَرسَم ابزاری برای دعا خوانی می باشد که از فلز نقره و برنج و یا شاخه گیاهی خاص درست می شود.

شب یلدا در دوران کرونا

از این رسم و رسوم ها که بگذریم و به واقعیت ها نزدیک شویم از زمان ورود کرونا و عدم مدیریت اقتصادی، سفره ی بسیاری از مردم تنگ تر شده و هر چقدر این شب ساده تر برگزار گردد بهتر است و اگر توان کمک داریم یک سفره رنگین بزرگ را به چند سفره تبدیل کنیم.

یادمان باشد از اسراف و چشم و هم چشمی و … بپرهیزیم و به خاطر سلامتی و دوست داشتن یکدیگر، دورهم جمع نشویم.

🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
تماشای تصاویر ارسالی شما از سفره شب یلدا

Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook
Share on telegram
Share on whatsapp

2 دیدگاه دربارهٔ «شب یلدا و آیین برگزاری آن»

 1. با سلام خدمت همکاران گروه حامی
  خیلی ممنونم از زحمات بی شمار شما، و بسیار خوشحالم که امکان آشنایی با گروه ارزشمندتان را داشته ام.
  با توجه به اطلاعاتی که در این سالها از شما گرفتم، توانستم از بروز بخش زیادی از مشکلات خانواده خود در برابر خطرات فضای مجازی پیشگیری کنم.
  امیدوارم بتوانم با انتشار مطالب مفیدتون، کمک کوچکی به شما و دوستان خودم داشته باشم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار مرتبط