کاسب شو! (اردوی کسب و کار در فضای مجازی)
کتاب آموزش مفاهیم پایه فناوری اطلاعات + دانلود
نمایش همه

ایده شو! (اردوی چالشهای آزمایشگاهی)

تجربه پدر علمه!

به من بگو ، فراموش می کنم! به من نشان بده ، ممکن است به یاد بیاورم! بگذار انجام دهم ، خواهم فهمید!

علم، چیزی نیست که فقط با خوندن متن بشه اون رو بدست آورد. شناخت دقیق از دنیای واقعی هم با این روش بدست نمیاد. دقیقا مثل اینکه کسی از خنکی آب دریا یا لذت بخش بودن قدم زدن لب ساحل برای ما صحبت کنه. اینطور مواقع، ما میدونیم، ولی واقعا درک درستی نداریم و تجربه نکردیم!

پس اگر فقط علم رو با کتاب خوندن و امتحان دادن یاد بگیریم، احتمالا خیلی فایده ای نداره. و دقیقا به همین دلیله که دانشمندهای بزرگ دنیا، همیشه مشغول آزمایش و تجربه هستن.

 

ماهی یا ماهیگیری؛ مساله این است!

گاهی پیش میاد که معلم، خودش برای دانش آموز یک مساله رو حل میکنه یا توضیح میده. اما گاهی هم پیش میاد که فرمول یا راه حلی رو یاد میده، که هم اون مساله و هم مسائل دیگه رو بشه حل کرد! و اصلی ترین هدف آموزش هم همینه.

روحیه پرسشگری، مشاهده کردن، جستجو و کنجکاوی، مهمترین چیزیه که در جریان آموزش علمی باید به بچه ها آموزش داده بشه. پس باید مهارت دانش پژوهی رو یاد بگیریم، نه فقط راه حل یک مساله خاص رو!

 

اردوی ایده شو!

مسلما نمیشه ظرف چند ساعت، همه مفاهیم علمی رو آموزش داد و بعدش، خیالمون راحت بشه که دانش آموزمون، همه چیز رو یاد گرفته. اما میشه یه کار هوشمندانه تر کرد (کاری که ما در گروه حامی انجام دادیمwink)

در این اردو، بچه ها خودشون مفاهیم مختلف رو یاد میگیرن، آزمایش میکنن و متوجه میشن که دنیای علم چطور کار میکنه. به این ترتیب، ما هم ماهی رو بهشون دادیم، و هم ماهیگیری رو یاد گرفتن!

لطفا نظر خود را در مورد این مطلب برای ما ارسال نمایید: