کامل شو! (مدیریت اینترنت)
کتاب آموزش مفاهیم پایه فناوری اطلاعات + دانلود
نمایش همه

پیگیر شو! (قانون در فضای مجازی)

اتهام: استفاده از فضای مجازی!

در زندگی روزمره، ما سعی میکنیم قانون رو رعایت کنیم، حتی اگه فقط بخاطر فرار از مجازات ها باشه. اما از اونجایی که فضای مجازی، بهمون آزادی های زیادتری رو میده، ممکنه گاهی فکر کنیم که برای هر کاری آزادیم. درحالیکه فضای مجازی هم، قانون و جرائم و مجازات های مخصوص خودش رو داره!

پس همونطوری که در واقعیت، ما قانون رو رعایت میکنیم و مرتکب جرم نمیشیم، باید در فضای مجازی هم این مسائل رو رعایت کنیم. ولی حالا وقتشه از خودمون بپرسیم: چه جرائمی رو در فضای مجازی مرتکب میشیم ولی حتی خودمون خبر نداریم؟!

اسکرین شات گرفتن جرمه؟!

همونطور که اشاره کردم، ما خیلی از کارها رو انجام میدیم که ممکنه جرم باشن، ولی ازشون بی اطلاعیم. و شاید وقتی متوجه بشیم که احضاریه دادگاه رو دریافت کردیم و کار از کار گذشته! مخصوصا وقتی که قانون جرائم رایانه ای قوانین سفت و سختی رو تعیین کرده و پلیس فتا و دادسرای جرائم رایانه ای، این مسائل رو پیگیری میکنن.

مثلا یکی از ساده ترین کارهایی که ما ممکنه انجام بدیم، اسکرین شات گرفتنه. در حالیکه همین کار ساده، میتونه جرم باشه! یعنی وقتی با انتشار اسکرین شات، اسرار یک نفر دیگه یا عکس و صوت شخصیش رو پخش کنیم!

پیگیر شو!

قانون خوندن سخته. قانونگذار هم اون رو طوری نوشته که معمولا حقوقدان ها بفهمن، نه ما! پس ما دست به کار شدیم و سمیناری رو برگزار میکنیم که در کنار شما، قوانین فضای مجازی رو بررسی کنیم. با اینکار، هم وب فارسی و شبکه های اجتماعی امنتر میشه، و هم ما با خیال راحتتری آنلاین میشیم!

لطفا نظر خود را در مورد این مطلب برای ما ارسال نمایید: