اگه فرزندتون عاشق تلویزیونه، حتماً بخونید

تماشای تلویزیون
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر

همه چیز از جعبه جادویی شروع شد!

اولین باری که انسان به تکنولوژی ساخت صفحه نمایش دست پیدا کرد، شاید نمیدونست که این اختراع چقدر میتونه روی زندگی انسانی اثر بذاره. و هنوز هم با وجود استفاده زیاد از موبایل و تبلت، تلویزیون هم نقش مهمی در شکل گیری فکر و فرهنگ ما داره.
وقتی فرزندان ما ساعت های زیادی رو صرف تماشای تلویزیون کنن، طبیعیه که ذهن و رفتار اونها بر اساس برنامه های جعبه جادویی شکل بگیره. علاوه بر اون، به دلیل آسیب پذیرتر بودن بدن کودکان، اثرهای فیزیکی تماشای طولانی مدت تلویزیون میتونه دردسر ساز باشه.

قاعده کلی: تا میتونید بچه ها رو از تلویزیون دور نگه دارید!

تلویزیون ، یک رسانه یک طرفه است و تماشاگر در برابر اون تبدیل به یک دریافت کننده منفعل میشه. بنابراین وقتی فرزندتون مدام مقابل تلویزیون قرار میگیره، مدارهای مغزیش هم بر مبنای انفعال شکل میگیره. یعنی چی؟!  یعنی کودک خلاقیت و توان یادگیری ذهنی کمتری نسبت به هم سن های خودش داره.
بعلاوه، اگر تماشای تلویزیون جای روابط رو در رو و فیزیکی رو بگیره، می تونه در رشد اجتماعی کودک، اثرات منفی بگذاره و اون رو خجالتی، گوشه گیر و منزوی بار بیاره! تماشای برنامه های نامناسب برای بچه ها، مثل برنامه های دارای صحنه های خشن یا جنسی هم پیامدهایی مثل تمایل به پرخاشگری و بلوغ زودرس داره.

پژوهش های علمی

علم، جواب همه سوالات پدر و مادر ها در این مورده. در ادامه، چند پرسش رو که والدین از کارشناسان گروه حامی پرسیدن، با توجه به تحقیقات علمی پاسخ میدیم. همراه ما باشید.

بچه های زیر دو سال، میتونن تلویزیون تماشا کنن؟!

قطعا خیر!
آکادمی پزشکی اطفال در آمریکا، یک بیانیه در این خصوص منتشر کرده که خلاصه اون به این شرحه:
“متخصصین اطفال باید از والدین بخواهند تا تماشای تلویزیون برای کودکان زیر ۲ سال را منع کنند. هرچند برنامه های تلویزیونی ویژه ای برای این گروه سنی ساخته می شود، اما تحقیقات در خصوص توسعه اولیه مغز کودکان نشان داده است که این رده سنی نیاز اساسی به برقراری ارتباط مستقیم با والدین و مراقبت کنندگان اصلی خود دارند. از جمله اصلی ترین نتایج این تعامل مستقیم، رشد مغزی سالم، تکامل اجتماعی، احساسی و همچنین مهارت های شناختی است. از این رو توصیه می شود از قرارگیری این رده سنی در معرض برنامه های تلویزیونی خودداری شود.”

آیا تلویزیون تاثیر متفاوتی رو سلامت مغز دختر ها و پسرها میذاره؟!

خیر
تاثیر تلویزیون بر کودکان دختر و یا پسر، تا قبل از دوره پیش دبستانی ظاهر نمی شه اما بعد از این زمان، پسرها بیشتر به بازی های ویدیو علاقمند میشن و سعی میکنن رفتارهای تهاجمی موجود در برنامه های تلویزیونی و بازی ها رو تقلید کنن.

آیا بچه های زیر دو سال میتونن مفاهیمی که از تلویزیون پخش میشه رو درک کنن؟

میزان درک کودکان از برنامه های تلویزیونی، خیلی فراتر از سطح انتظار ماست. جالبه که بدونید، اگر محتوای تلویزیونی برای کودک قابل درک نباشه، به تدریج سطح توجه اون نسبت به برنامه مورد نظر کم میشه. پس اگر فرزندتون به تلویزیون توجه میکنه، یعنی حداقل یک چیزهایی رو از اون می فهمه!
بعلاوه، با افزایش سن بچه ها، سطح شناخت شون هم بالا میره و به همین ترتیب، مدت زمانی مستقیما به صفحه نمایش توجه می کنن بیشتر میشه. بنابراین والدین نباید از افزایش علاقه فرزندشون به تلویزیون تعجب کنن.
نکته جالب بعدی، اینه که کودکان یک ساله میتونن از بازیگرهای برنامه محبوب شون الگو برداری کنن! به عنوان مثال اگر بازیگر مورد نظر از چیزی خوشش نیاد، کودک هم این عکس العمل احساسی رو دریافت میکنه و رفتاری مشابه رو بروز میده.

آیا تماشای برنامه های تلویزیونی، باعث چاقی میشه؟

پژوهش ها نشون دادن که تبلیغات خوراکی های مختلف در تلویزیون، باعث میشه که بیننده ها توان و فرصت انتخاب سالم رو از دست میدن، چون ذهن اونها با تبلیغات بمباران اطلاعاتی شده.

خلاصه یکی از این پژوهش ها که توسط آکادمی ملی پزشکی آمریکا منتشر شده، به این شرحه:
تبلیغات مواد غذایی می تواند سلامت دراز مدت کودکان را در معرض خطرات جدی قرار دهد. بعلاوه، مدت زمانی که هر کودک صرف تماشای تلویزیون میکنه، میتونه روی چاقی اون تاثیر بذاره. بچه هایی که در اتاق خوابشون تلویزیون داشتن، هم تمایل بیشتری به تماشا نشون دادن، و هم چاق تر بودن!

ما توی یک اتاق دیگه تلویزیون روشن میکنیم، نه اتاق بچه ها. این هم میتونه تاثیر داشته باشه؟

بله!
روشن بودن تلویزیون در فضای پس زمینه هم میتونه یک تاثیر مخرب در مغز کودکان داشته باشه.
در خونه هایی که تلویزیون اکثر مواقع روشنه (حتی اگر کسی تماشا نکنه)، اولا میزانa علاقه کودکان به مطالعه کمتر از بقیه همسالان خودشونه، ثانیا محدوده تمرکز این بچه ها (یعنی مدت زمانی که کودک میتونه روی یک کار مهم تمرکز کنه) به طرز قابل توجهی پایین تره! بنابراین تا جایی که ممکنه، به خانواده تون لطف کنید و تلویزیون رو خاموش نگه دارید.

آیا تلویزیون میتونه به رشد کلامی و زبانی بچه ها کمک کنه؟!

هم بله و هم خیر!

تاثیر تلویزیون روی رشد زبانی کودک، به محتوایی که تماشا میکنه بستگی داره.تحقیقات مختلف نشون دادن که تماشای برنامه های مناسب کودکان، باعث گسترش دایره لغات و تقویت مهارت مکالمه میشه.اما تماشای برنامه های رده سنی بزرگسالان، عملا باعث افت این مهارت ها میشه، چون با ساختارهای مغزی بچه ها ناهماهنگه.
در هر صورت، علم ثابت کرده که یادگیری زبان و توسعه دایره لغات، در ارتباطات دو طرفه و رو در رو (خانواده، مهدکودک و …) بهتر اتفاق می افته. بنابراین، بهتره که با بچه ها به هر بهونه و مدام حرف بزنید.

آیا توجه به محتوایی که بچه ها از طریق تلویزیون تماشا میکنن مهمه؟

این چه سوالیه؟  معلومه که مهمه!
برنامه هایی که مناسب سن بچه ها طراحی شدن، می تونن مفید باشن ولی اگر والدین، یا حداقل یکی از اونها، فرزند رو در تماشای این برنامه ها همراهی کنن، بار آموزشی و تربیتی بهتری داره.
به این نکته توجه کنید که بچه های باید خیلی از مسائل رو خودشون تجربه کنن، نه این که صرفا در صفحه تلویزیون ببینن. بنابراین، حضور یک بزرگتر در کنار کودک میتونه کمک کنه آموزش های تلویزیونی به تجربه های عینی تبدیل بشن.

آیا قانون گذاشتن برای تماشای تلویزیون میتونه مؤثر باشه؟!

بله! اما همونطور که قطعا میدونید، تمام قوانین یکسان نیستن و به نتایج مشابهی نمیرسن.

زمانی که از قوانین تربیتی حرف میزنیم، با تنوع بالایی روبرو هستیم و والدین از نظر وضع قوانین تربیتی به گروه های مختلفی دسته بندی میشن:برخی از اونها قوانین محدود کننده میذارن، مثل تماشا نکردن تلویزیون به طور کلی یا تماشای یکسری برنامه خاص.یک دسته دیگه، قوانین زمانی تعیین میکنن، مثل ساعتی که تلویزیون میتونه روشن باشه . نتایج این تحقیق ما بسیار جالب بود: والدینی که قوانین زمانی وضع کردن، موفقیت بالاتری داشتن! در واقع فرزندان این خانواده ها زمان کمتری رو صرف تماشای تلویزیون میکنن.

Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جالب ترین اخبار از نگاه کاربران

به خانواده بزرگ حامی بپیوندید