من اوقات فراغت نمی خوام!!!!

اوقات فراغت
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر

یکی از مسایلی که این روزها در خانواده خیلی مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد برنامه ریزی فصل تابستان یا فصل تعطیلی بچه ها است.

از یک سو امتحانات بچه ها تمام شده و از سوی دیگر زمان بچه ها بسیار آزاد شده، اکثر خانواده در این فصل اقدام به ثبت نام بچه ها در کلاسهای مختلف می کنند و در همین راستا بازار داغی برای کلاسهای تابستانی ایجاد شده و کلاسهای متعددی فعالیت خودشان را در رشته های مختلف درسی و ورزشی شروع کرده اند مثل کلاس زبان- چرتکه – شنا – فوتبال – موسیقی – بسکتبال و غیره که تعدادشان هم کم نیست برخی از خانواده ها یا سعی دارند بچه ها را به کمپ تابستانه بفرستند یا به هرنحوی وقت بچه ها را پرکنند تا همانند سایر فصول سال خودشان بتوانند فعالیتهای مورد نظر خود را انجام دهند.

نکته ای که در این میان حائز اهمیت است اینکه آیا واقعا الزامی دارد فرزند حتی بیش از مدرسه از این کلاس به آن کلاس فرستاده شود یا نه؟

همانطور که میدانید گروه حامی  در طی سال خانواده های بیشماری را در سمینارهای فرهنگ فضای مجازی خود از نزدیک می بیند و با آنها ساعاتی را می گذراند و از سوی دیگر در سمینار هایی که برای فرزندان نیز برگزار می کند فرزندان بیشماری را در حوزه بازیهای رایانه ای، شبکه های اجتماعی و سواد رسانه  آموزش می دهد قطعا اطلاعات زیادی از نحوه برخوردی خانواده ها و فرزندانشان در جامعه آماری ما بدست می آید. در همین راستا خانواده ها بیشتر تمایل دارند این وقت آزاد را به نوعی پر کنند و از سوی دیگر فرزند تمایل دارد بیشتر این وقت را استراحت کند پس سئوالی که مطرح است اینکه آیا الزام یا اجبار حضور در کلاسهای تابستانی صحیح است یا خیر؟

در این بخش همراه خواهیم شد با کارشناس گروه حامی آقای داود گودرزی

آقای گودرزی سلام ; با توجه به شناخت شما از خانواده در طی سالیان سال نظر شما در مورد کلاسهای تابستانی چیست؟

با سلام خدمت شما و همچنین خانواده های محترم
به نظر من اگر نوع برنامه ریزی در خانواده از پیش تعریف شده باشد نباید اوقات فراغت فقط برای فصل تابستان انجام شود یعنی تمام ما انسانها در هر زمانی نیاز به تفریح،سرگرمی یا اوقات فراغت دارند. انسان به این روش می تواند ذهن خسته خود را دوباره فعال و فعالیتهای خود را با انرژی، مجدد از پیش گیرد و پیشنهاد می شود که ما در ابتدا برنامه ریزی صحیح را در خانه و خانواده بوجود آوریم.

لطفا برای ما بگویید این برنامه ریزی چگونه میتواند در خانواده ایجاد گردد؟

در پاسخ به سئوال شما می توان گفت ما دو نوع برنامه ریزی داریم ۱- برنامه ریزی کوتاه مدت ۲- برنامه ریزی بلند مدت که در هر نوع، اهداف متفاوت هستند.
پیشنهاد من به خانواده این است که اگر قرار است برنامه ریزی کوتاه مدت داشته باشیم یعنی فقط یک فصل، برنامه هایی با مشورت فرزند انتخاب گردد که فقط  جنبه تفریحی و سرگرمی داشته باشد یعنی اینکه آموزشی، چه علمی  چه ورزشی شروع نشود که در پایان یک فصل رها گردد این نه تنها مفید نخواهد بود بلکه مضر هم می تواند باشد لذا که خیلی از بچه ها در سنین مختلف به من می گویند که من از فلان رشته بدم می آید وقتی بیشتر موضوع را بررسی می کنیم متوجه می شویم علت آن رها کردن آن رشته بوده است به هر دلیلی، یا هزینه تامین نشده یا زمان تامین نشده یا امکان حضور (رفت و آمد) فراهم نشده پس نتیجه معکوس در فرد ایجاد کرده و نسبت به آن رشته در کل بدبین شده است چرا که شاید می توانست همان رشته عامل موفقیتی باشد برای آن فرد. لذا پیشنهاد می کنم برای پر کردن اوقات فراغت در تمامی فصول سال  برنامه ریزی بلند مدت انتخاب شود و تمامی مسایل آن کاملا از سوی پدر،مادر و فرزند بررسی گردد مثل علاقه، زمان، مکان، هزینه، رفت و آمد و در نهایت نکته ی بسیار مهم هدف .قطعا اگر این روش را انتخاب کنیم نه تنها خستگی بلکه نشاط، شادابی و انگیزه نیز بوجود خواهد آمد و دو طرف از منافع آن بهرمند خواهند شد.

آقای گودرزی لطفا برایمان کمی از نقش و عملکرد خانواده هم توضیح دهید.

نقش خانواده در تربیت فرزند بسیار حائز اهمیت است لذا توصیه می شود که پدر،مادر برای فرزند خود زمان اختصاص دهند چون آنها مسئولیت والد شدن را پذیرفته اند بخشی از زمان خود را به گفتگو های دورهمی، بازی های دورهمی، کنارهم میوه خوردن، به پارک رفتن، به فضای تفریحی رفتن اختصاص دهند و خود را موظف بدانند که برای تربیت و آموزش بهتر، فرزند نیاز دارد پدر،مادر خود را در کنار خود احساس کند این مسئله مزایای بیشماری از جمله نزدیکی روابط خانوادگی، ایجاد تعامل، پر کردن زمان، نشاط و شادابی و در نهایت بالابردن اعتماد به نفس در فرزند را دارد که از این مهم، خانواده ها نباید غافل شوند در صورتی که این مهم اتفاق نیافتد قطعا شکاف یا فاصله بین پدر،مادر و خانواده ایجاد می گردد و رفته رفته این شکاف نیز بیشتر خواهد شد که این نیز خود تبعات جبران ناپذیری دیگری دارد.

آقای گودرزی لطفا صحبت پایانی و جمع بندی

می خواهم در انتها بگویم قطعا همه ما پدر مادرها زمانی را برای مسایل اقتصادی،اجتماعی و روزمره  خود می گذاریم پس لازم است بخشی از این زمان را برای فرزندانمان اختصاص دهیم که این جزیی جدایی ناپذیر ازندگی ما می باشد و می تواند انجام صحیح این فعالیت ها برای ما آرامش نیز بهمراه داشته باشد و خود شخصا مخالف کلاسهای بی شمار، بی هدف و بی برنامه هستم امیدوارم تمامی خانواده ها بتوانند برنامه ریزی صحیح و بلند مدت را در خانواده خود بوجود آورند و در صورت نیاز من هم هر کمکی بتوانم برای این مهم انجام خواهم داد.

بسیار ممنون از اینکه همراه ما بودید بی نهایت سپاسگذارم
خواهشم می کنم .

نظر نویسنده:

امیدوارم در این گفتگو توانسته باشم بخشی از سئوالات شما را مطرح کرده باشم و در نهایت شما هم پاسخ خود را دریافت کرده  باشید لذا در این خصوص اگر سئوالی برایتان بوجود آمد در پایین این مطلب پست بگذارید تا جواب آن برای شما ارسال گردد.

Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جالب ترین اخبار از نگاه کاربران

به خانواده بزرگ حامی بپیوندید