چکار کنم که فرزندم درس بخونه؟

چکار کنم فرزندم درس بخواند
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر

این قسمت نحوه ی درس خواندن دبستانی ها

خیلی از ما پدر و مادرها دوست داریم که فرزندمون، بدون این که بهش بگیم برو درسِت رو بخون، خودش اتوماتیک بره و درسش رو بخونه و تکالیفش رو انجام بده.

درس دبستانی

اما در عمل، بچه ها در این سنین خیلی علاقه دارند که بازی کنند، کارتون نگاه کنند، با تبلت کار کنند و در نهایت خیلی تمایل ندارند که تکلیف بنویسند و یا مطلبی رو حفظ کنند.

این موضوع از یک سمت پدر و مادر رو نگران میکنه و از سمت دیگه ممکنه فرزند رو بیخیال کنه.

حالا راهکار چیست و من چگونه باید برخورد کنم؟

نکاتی رو در این مقاله در اختیارتون قرار می دهیم که با اجرای آن به شدت می توانید در درس خواندن فرزندانتون تاثیر گذار باشید و به نوعی از تذکر دادن های بیهوده کاسته و باعث شوید فرزندتان عاشق درس خواندن شود.

پس لازم است قبل از شروع مطالعه این مقاله، به ساده بودن نکات نگاه نکنید و با اجرای آن، در فرزند خود تغییر ایجاد کنید.

نکته ی اول:سبک یادگیری فرزندم را بشناسم؟

ابتدا باید سبکهای یادگیری را بشناسید و بعد بررسی کنید سبک یادگیری فرزندتان کدام است و طبق آن مراحل بعدی را پیش ببرید.
به صورت کلی ما ۴ سبک یادگیری داریم که با عنوان سبک فلدر و سیلورمن در دنیا شناخته شده هستند که هریک را برایتان در ذیل شرح می دهیم.

خودتان بررسی کنید که بیشتر فرزندتان به کدامیک از آنها گرایش دارد.

مدل سبک درس خواندن

 ۱- سبک متوالی:

سبکی است که بچه ها سعی دارند مطالب را گام به گام طبق مراحلی مشخص و منظم یاد بگیرند و در بزرگسالی این افراد مطالب را به چیزاهایی که تا کنون یادگرفته اند ربط می دهند.

۲- سبک شنیداری:

برخی از بچه ها بیشتر تمایل دارند بشنوند تا بنویسند و به این شکل بیشتر یاد می گیرند، پس آنها کمتر تکرار می کنند بیشتر فکر می کنند وخلاقیت و نوآوری را دوست دارند.

۳- سبک گفتاری یا همان کلامی:

اکثر بچه ها بیشتر تمایل دارند اطلاعات را توسط کلمات چه به صورت نوشته شده و چه بصورت شفاهی یاد بگیرند یعنی از یک جمله، دو کلمه می شنوند یا دو کلمه می نویسند تا بعدا کامل آن را به یاد بیاورند و بیشتر اطلاعات را خلاصه می کنند و عموما کارهای گروهی را دوست دارند.

۴-سبک دیداری

اکثر بچه ها در این سبک آنچه را می بینند به یاد می آورند مثل: تصاویر، نمودار، فیلم، نقشه و …  و عموما آنها برای یادآوری موضوع یا مطلب خاصی یکی از تصاویر یا فیلم ها را برای خود در نظر می گیرند.

حال بررسی کنید که فرزند شما به کدام سبک بالا علاقه بیشتری نشان می دهد.

پرسش درسینکته ی دوم: از فرزندتان به هیچ وجه درس نپرسید

درس پرسیدن باعث می شود که فرزندتان درس را بخواند و حفظ کند و بعد اگر پاسخ سئوالاتی که می پرسید را جواب بدهد، می گوییم که تو یاد گرفتی و آماده هستی برای امتحان. در نهایت او امتحان می دهد و نتیجه خیلی خوبی هم می گیرد و این از نگاه اکثر والدین نقطه پیروزی است و خوشحال از اینکه فرزندش درس را یاد گرفته است.

اما اگر کمی به این موضوع بیشتر بیاندیشیم متوجه خواهیم شد که درس هایی که حفظ می شوند پس از مدت زمانی کوتاه از ذهن فرزندم خارج می شوند و در نهایت یادگیری حاصل نخواهد شد بلکه حفظ کردن اتفاق خواهد افتاد.

حال پیشنهاد می گردد با توجه به سبک یادگیری فرزندتان به جای درس پرسیدن از او، درسها را از او کنفرانس بگیرید (یاد بگیرید).

ارائه گرفتن باعث می شود که او درس را نخواند که حفظ شود، یعنی اینکه اینقدر مسلط شود که آن بخش از درس رابرای شما درس بدهد.

کنفرانس

ارائه گرفتن نیز به ۴ روش امکانپذیر می باشد که با هم به آنها اشاره خواهیم کرد. 

روش اول ساده ترین روش:

یکی از اسباب بازی هایی را که دوست دارد و گاهی اوقات با آن صحبت می کند را بردارید و شروع کنید کمی با آن صحبت کنید و به فرزندتان بگویید که درسهای امروز را برای آن توضیح دهد.

روش دوم کمی بهتر از روش اول:

یک آیینه هم قد فرزندتان در اتاقش نصب کنید و به او یاد بدهید که درسها را در آیینه برای خودش توضیح دهد این روش باعث می گردد مشکلات گفتاری در خود را متوجه گردد، قدرت بیانش تقویت گردد و درسهای روزمره نیز مرور گردد.

روش سوم بهتر از روش دوم:

شما بنشینید و به جای اینکه از او درس بپرسید اینبار نقش شاگرد او را بازی کنید و از او بخواهید که درسهای امروزش را برای شما درس بدهد و با این کار رفته رفته اعتماد به نفس و قدرت یاد گیری را در او بالا خواهید برد و هر چقدر این روش انجام گردد خودتان متوجه عملکرد بهتر و قوی تر وی خواهید شد.

روش چهارم برترین و بهترین روش:

ابتدا با تلفن همراه از موضوعات کتابش عکسبرداری کنید و تصاویر را بر روی یک فلش انتقال دهید و فلش را به تلویزیون متصل کنید و کنترل تلویزیون را در دست فرزند خود قرار دهید و از او بخواهید با نمایش هر تصویر در صفحه نمایشگر تلویزیون در مورد آن به شما آموزش دهد.

انجام این عمل شبیه سازی کوچکی از ارائه مطلب در کلاس درس یا کارگاه آموزشی می باشد. که این خود عین تولید محتوای الکترونیکی است.

نکته: به دلیل جذابیتهای گرافیکی و بصری، این بخش خیلی مورد علاقه فرزندان در این سنین می باشد و باعث می شوند فعالیتهای گوناگونی مثل عکسبرداری،ویرایش و صدا گذاری را انجام دهند تا بتوانند ارائه خیلی خوبی را انجام دهند که خود انجام این فرآیند باعث گرفتن زمان زیادی از آنها خواهد شد و قطعا همین نکته و جذابیتهای آن باعث اثر گذاری بالا و ماندگاری بالا در ذهنشان خواهد شد.

 پیشنهاد ما این است که اگر امکانش را دارید روش چهارم را برای یادگیری دروس فررزندتان انتخاب کنید و آن را جایگزین درس خواندن کنید در غیر اینصورت ۳ روش بالا نیز هر یک بهتر از درس خواندن و حفظ کردن می باشند. 

جالب است بدانید که سیستم های هوشمند در مدارس بر پایه روش چهارم طراحی و پیاده سازی شده اند، حال که چقدر این روش اجرا می گردد بسته به نوع مدرسه و اطلاعات آن می باشد.روش های ارائه دروس

  نکته ی سوم : انجام فعالیت های درسی به صورت آزمایش!

تمامی اطلاعات علمی و آموزشی تحصیلی در کتابها نوشته شده است و در نهایت کتاب منبع درسی فرزندان در مدارس می باشد.

با توجه به جذابیت های روز تکنولوژی اثر گذاری محتوای کتاب ها در فرزندان به سرعت درحال کاهش است پس پیشنهاد می کنیم با انجام آزمایشات درسی و نمایش فیلم های علمی مرتبط باعث شویم بخشی از زمان و انرژی بچه ها را اینگونه تخلیه نماییم.

این موضوع خود نیز باعث خواهد شد نشاط، علاقه، خلاقیت، اعتماد به نفس  و فعالیت های فردی فرزندم را تقویت نمایم.

جالب است بدانید در دنیا به این کار تولید محتوای الکترونیکی می گویند و به انجام آن یادگیری الکترونیکی می گویند که بسیار مهم و اثر گذار است

نکته ی چهارم : جایزه برای کارنامه ی خوب نخریم!

خوب قطعا فرزندم از من توقع دارد در صورتی که کارنامه ی خیلی خوبی رو به من ارائه داد من برایش فلان چیز را که مورد علاقه اوست بخرم و همه سعی و تلاش خود را بکار می گیرد تا به آن جایزه برسد.

جایزه

این که پاداشی از سوی والدین برای ایجاد انگیزه در درس خواندن در نظر گرفته شود چیز بدی نیست اما اینکه به شرط انجام یک کار برایش پاداش یا جایزه تعیین گردد خوب نیست.

پیشنهاد می گردد جوایز یا فعالیتهای انگیزشی خود را به موقع انجام دهید به طور مثال اگر دیدید ارائه خوبی داشت یا در کارهای گروهی مشارکت می کرد یا فعالیتهای مثبتی انجام داد بدون اینکه شرط و شروطی تعیین کنید برایش جایزه تهیه کنید و او را غافلگیر کنید و به او بگویید این به پاس همکاری تو در فلان کار یا فلان آموزشی است که به من یاد دادی و باعث شوید ذهن او تخریب نگردد و شرطی نشود.

در نهایت می توان گفت توقع ایجاد نکنید، انگیزه ایجاد کنید.

نکته:جایزه دادن فقط پول خرج کردن و خرید لوازم و تجهیزات نیست.  نوازش کردن، احترام گذاشتن، مشارکت در کارهای گروهی جذاب داشتن، غذای مورد علاقه پختن نیز می باشد.

آرامش در خانواده

 نکته ی پنجم : ایجاد آرامش در محیط خانواده

آرامش ایجاد کردن روش مشخصی دارد و تنها یک شعار نیست و قطعا متوجه این قضیه شده اید که هر چیزی در زندگی آرامش ایجاد نمی کند.

مهمترین نکته برای ایجاد آرامش در محیط خانواده، تذکر ندادن است.

تذکر دادن باعث عقب راندن فرزند و تخریب کردن ذهن او می شود و قطعا فایده ای هم ندارد، فررزند در سنین کودکی به اجبار تذکرات را می پذیرد و به مرور که به مرحله تکامل نزدیک می شود، عکس آن عمل می کند و می تواند مقابل شما هم بیاستد.

حال روش ایجاد آرامش چگونه است؟

پیشنهاد می کنیم مادر خانواده یا پدر خانواده یک برگه سفید بردارد و لیستی از تذکراتی را که در روز به فرزندش می دهد را در آن یادداشت کند و سعی کند توسط یک مشاور یا همین بخش مشاوران گروه حامی سوالات خود را بپرسد و هر بار یکی از تذکرات را از برگه حذف کند. وقتی که در طی زمان برگه شما دوباره به برگه سفید تبدیل شد، شما متوجه خواهید شد که در خانواده آرامش نیز بوجود خواهد آمد و به جای اینکه فرزندتان را مقابل خود ببینید بلکه در کنار خود خواهید دید.
یادتان باشد این به این منظور نیست که فرزندتان را رها کنید تا هر کاری خواست بکند، این بدان معناست که هر تذکری را به شکل دیگری و به روش صحیح تری ابراز نماییم تا هم نتیجه ی بهتری بگیریم و هم آرامش خانواده را حفظ کرده باشیم.

پاداش درس خواندن

توجه داشته باشید اجرای این نکته کمی زمان بر است پس در اجرای آن با انگیزه و شکیبا باشید.

نتیجه گیری:

اگر شما بر این باورید که این موضوعات را می دانستید ولی تا به حال اجرا نکرده اید یا شاید باور نکنید که آیا اجرای همین چند نکته می تواند جای تذکر دادن والدین را به عشق و علاقه به درس خواندن در فرزند تبدیل کند باید بگویم تنها با انجام دادن نکات بالا به نتیجه خواهید رسید و تا حد بسیار زیادی جواب خواهید گرفت. درخواست ما از شما این است که فقط خواننده یک مقاله نباشید و بلکه مجری آن نیز باشید.

لذا پیشنهاد می کنم در اجرای نکات بالا هر سئوالی داشتید حتما با ثبت دیدگاه از ما بپرسید و ما را از نتیجه کار مطلع سازید.

نظر نویسنده:

در بیشتر سمینار های گروه حامی، خانواده ها علاقه مند هستند در مورد یادگیری و روش درس خواندن بچه ها در سنین مختلف آموزش ببینند.در این مقاله سعی شد تا نکاتی را در مورد درس خواندن کودکان به شما بیاموزیم و در مقالات بعد حتما در مورد سایر سنین نیز صحبت خواهیم کرد.

Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جالب ترین اخبار از نگاه کاربران

به خانواده بزرگ حامی بپیوندید