۷ راهکار درس خواندن کودکان و نوجوانان در قرنطینه

درس خواندن در قرنطینه
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر

بچه ها در سنین مختلف هر کدام به درس نخواندن بیشتر اصرار می کنند. خیلی از خانواده ها به دنبال دلیل این موضوع هستند. مواجهه با این کودکان و پیدا کردن راهکار درس خواندن شان در حالت عادی به حدی سخت و دشوار هست که در وضعیت کنونی مثل شیوع بیماری کرونا و تعطیل شدن مدارس، شکل گیری آموزش مجازی اهمیت ندادن به درس یک حالت اپیدمی و شایع به شمار می آید. این وظیفه خانواده ها است که برای چنین وضعیتی فکری کنند. متخصصان این حوزه راهکار های متعددی را ارائه کرده اند. ما نیز برای یاری به شما جهت پیدا کردن راهکار درس خواندن کودکان این مطلب را تهیه نموده ایم. پس با ما همراه باشید.

فشار های روحی و عدم درس خواندن کودکان و نوجوانان

طبق نظر یک روانشناس یکی از دلایل درس نخواندن کودکان و نوجوانان در ایام قرنطینه این است که آنها فشار های روحی و جسمی بیشتری را تجربه می کنند، در محیط خانه هستند و فضای کلاس درس را تجربه نمی کنند که حتی حس درس خواندن در آنها ایجاد شود. بسیاری از مشکلات راهکار درس خواندن به مشکلات موجود در خانواده ها نیز به استرس و اضطراب آنها دامن می زند. پس اگر به دنبال راهکار درس خواندن کودک خود هستید اول به دنبال این بگردید که آیا او حس خوبی نسبت به شرایط دارد؟ می تواند تمرکز کند؟ یا خیر!

بسیاری از کودکان و نوجوانان حتی در دوران عادی و رفتن به مدرسه هم مشکلات خانوادگی را تجربه می کنند که روی افت تحصیلی شان تاثیر بسزایی دارد. اگر این موارد راهکار درس خواندن را کنار بگذاریم حتی شرایط غیر معمول حاضر روی روحیه آنها تاثیر می گذارد و کودکان یا نوجوانان باهوش تر از آن هستند که این موارد را نادیده بگیرند.

تاثیر قرنطینه بر یادگیری کودک

باقی ماندن در یک محیط مداوم روی یادگیری کودکان تاثیر می گذارد. حتی بچه هایی که در یادگیری بسیاری از دروس توانایی بالایی دارند گاهی اوقات نمی توانند با شرایط وفق داده شوند و این روزمرگی بر روحیه آنها تاثیر می گذارد. بنابراین سعی کنید به عنوان یک راهکار درس خواندن کاری کنید که او تغییرات هرچند کوچک را تجربه کند. با خانواده بازی های مختلف انجام دهید یا یک چالش جدید را امتحان نمایید. روزمرگی بر کاهش توانایی یادگیری کودکان نیز تاثیر می گذارد. بنابراین در طی زمان همه چیز روند یکنواخت پیدا کرده و فرزند شما به این شرایط عادت خواهد کرد. بنابراین بهتر است همانطور که با خانه نشینی به شکست زنجیره انتقال کرونا کمک می کنید کاری کنید تا زنجیره نفوذ بی علاقگی یا بی توجهی به درس توسط فرزندتان بشکند.

درس نخوادن در قرنطینه

صحبت با کودک برای کنترل وی

بسیاری از کودکان به بازیگوشی کردن علاقه دارند و این موضوع ممکن است از هر ۱۰ مورد برای ۸ کودک صدق کند. تعجبی هم ندارد. بسیاری از کودکان و نوجوانان فراخور سن و سالی که دارند بیشتر به دنبال بازی هستند تا اینکه پیگیر درس و مشق خود باشند. صحبت کردن منطقی و صحیح اولین کاری است که می توانید به عنوان راهکار درس خواندن برای کودک خود اعمال کنید. از او درباره دلیل بی علاقه گی اش به درس بپرسید. از ترس هایش سوال کنید. سپس با هم یک برنامه بنویسید. برای هر کار مثبت و پیگیری درس خواندن به واسطه او جایزه تعیین کنید. این گونه می توانید او را نسبت به اهمیت ندادن به درس هایش تجهیز کنید و کاری کنید که بدون اجبار و از سر علاقه به درس خواندن روی آورد. هرگز به زور متوسل نشوید و چنین رفتاری را برای اجبار او به درس خواندن به یک روش کلی و همیشگی تبدیل نکنید. به یاد داشته باشید آرامش دادن خود اولین راهکار درس خواندن برای بچه هاست.

ایجاد عادت برای کودک به عنوان راهکار درس خواندن

چگونه عادت را به عنوان راهکار درس خواندن ایجاد کنیم؟ حتما بعد از شروع قرنطینه فیلم هایی را در شبکه های اجتماعی مشاهده کردید که شخصی برای عدم دچار شدن به روزمرگی لباس های محل کارش را پوشیده و با آنها مشغول دورکاری در خانه شده است. یا شخصی دیگر چمدان بسته و در خانه شکل یک مسافر را به خود گرفته است. شاید این موضوعات در نگاه اول بامزه و طنز آمیز به نظر برسند اما چرا ما به عنوان راهکار درس خواندن کودک یا نوجوان مان از آن استفاده نکنیم؟ برای اینکه فضای مفرحی ایجاد کنید و در او یک عادت جالب ایجاد کنید لباس های مدرسه را به او بپوشانید و به عنوان یک معلم همراهی اش کنید تا برای شرکت در کلاس درس مجازی آماده شود. حتی برای کودکانی که از طریق آموزش مجازی دروس جدید را یاد می گیرند این روش بسیار کمک کننده خواهد بود. سعی کنید فضا را به این شیوه تغییر دهید تا راهکار درس خواندن تان هم شامل تنوع شود.

تعامل با معلم های کودک یا نوجوان

معلم ها قطعا دومین افرادی هستند که شناخت بهتری از عملکرد و رفتار تحصیلی فرزند شما دارند. پس تعامل تان را به عنوان راهکار درس خواندن کودکان، با آنها قطع نکنید. هنگامی که کودک یا نوجوان شما بداند که با معلم اش در ارتباطید سعی می کند تا به درس علاقه بهتری نشان دهد و بین مدرسه با خانه تفاوتی قائل نشود. در جنبه ی دیگری اگر به این موضوع نگاه کنیم می توانیم بگوییم که این راهکار درس خواندن کودک یا نوجوان برای والدینی که نمی دانند فلان درس را چطور به کودک خود یاد دهند یا تفاوتی بین آموزش آنها با مدرسه یا معلم بوجود نیاید می توانند ارتباط بهتری با معلم ها و کادر مدرسه برقرار کنند. کودک در چنین شرایطی حتی برای ظاهر سازی هم که شده به درس علاقه نشان می دهد.

صحبت با کودک

با هم یک چکاپ درسی ایجاد کنید.

به عنوان راهکار درس خواندن، در انتهای هر هفته برای اینکه دقیق تر متوجه شوید که کودک تان تا چه حد پیشرفت داشته و آیا واقعا درس می خواند یا در یادگیری دچار مشکل شده است برای مطالبی که در طی هفته گذشته به او ارائه شده یا ملزم به خواندن و یادگیری آن است یک بررسی کلی داشته باشید. با یک بالا و پایین صحیح دقیق تر می توانید متوجه شوید که او در کدام مبحث ضعیف تر است یا در کدام درس دچار ضعف شده. طبق راهکار درس خواندن که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم می توانید با معلم مربوطه ارتباط بگیرید تا بتوانید این موضوع را با وی در میان بگذارید و خودتان به عنوان یک معلم به کودک کمک کنید تا آن مبحث را دقیقتر و بدون مشکل یاد بگیرد. پس از پایان یک هفته این چکاپ به شما اجازه می دهد تا حتی پیشرفت تحصیلی کودک تان را هم بررسی کنید. بنابراین بهتر می توانید برای تشویق یا تنبیه وی ذهنیت درست داشته باشید.

راهکار درس خواندن به روش های مختلف

همه ی کودکان هوش و بهره ی یادگیری یکسانی ندارند. برخی ها با یادگیری کلی مدرسه می توانند هماهنگ شوند و برخی دیگر به سبک های آموزشی دیگر نیاز دارند تا موضوعی در ذهن شان به شکل بهتر جا بیفتد. در این رابطه اصلا جای نگرانی نیست. از کاردستی ها یا بازی های عملی استفاده کنید تا آن موضوع را به طور دقیق تر برای کودک یا نوجوان خود توضیح دهید. همین مسئله به عنوان راهکار درس خواندن کودکان و نوجوانان شما را به موضوع اصلی بحث مرتبط می کند. یعنی خیلی وقت ها این کودکان نیستند که با بازیگوشی یا بی میلی به درس از زیر بار آن شانه خالی می کنند؛ آن ها با یک شیوه یادگیری خاص مشکل دارند.

Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جالب ترین اخبار از نگاه کاربران

به خانواده بزرگ حامی بپیوندید