۵ راهکار برای کنترل خشم کودکان

کنترل خشم در کودکان
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر

در واقع مساله اصلی خود خشم نیست بلکه واکنش کودک به خشم و نحوه کنترل آن است.

ممکنه ما به عنوان والدین کودک وسوسه بشیم که به خاطر رفتار خشم آلود کودک بر سرش فریاد بزنیم و یا او را به اتاق خودش بفرستیم ولی بهترین کاری که می‌تونید بکنید اینه که کمک کنیم کودکمان نحوه کنترل و برخورد با خشم خودش رو یاد بگیره تا در آینده توانایی مقابله با عصبانیت رو داشته باشه.

اینجا چند راهکار کنترل خشم در کودکان را توضیح می دهیم که با استفاده از آنها میتونید به فرزند خودتون یاد بدید که چطوری خشم رو کنترل کنه.

صحبت باکودک خشمگین

صحبت کردن با کودک در مورد مسئله یکی از راهکارهای کنترل خشم درکودکان

برای کنترل خشم در کودکان اولین کاری که باید انجام بدیم این است که با او صحبت کنیم و از او بخواهیم که برای ما توضیح بده چه چیزی باعث خشم و عصبانیتش شده است. صحبت در مورد مسئله ای که باعث خشم کودک شده به کودک کمک میکنه تا از اون حالت عصبانیت خارج و آروم بشه. اگر کودک مایل به گفتگو با شما نیست شاید راحتره که مثلا با یک عروسک و یا دوست خیالی صحبت کند.

انجام فعالیت فیزیکی با کودک

انجام فعالیت های فیزیکی مورد علاقه یکی از راهکارهای کنترل خشم در کودکان

دومین راهکار کنترل خشم در کودکان از طریق انجام فعالیت های فیزیکی. برای مثال کودکان با انجام یک سری فعالیت های بدنی مانند کوبیدن پاها بر روی زمین، مشت زدن به یک بالش، انداختن خودشون رو زمین و پیچ و تاب خوردن خشم خودشون را تخلیه میکنن پس اجازه بدین که این کارها را انجام بدن. یا فعالیت هایی که از انجامش لذت می برن مثله فعالیت های ورزشی، پیاده روی کردن و رقصیدن با آهنگ را که به کنترل خشم در کودکان کمک می کنه انجام بدن.
تشویق و ترغیب کردن کودک به انجام کارهایی که به آنها علاقه‌منده، برای کنترل خشم درکودکان خیلی موثره.برای مثال نقاشی کردن یا خواندن یه مطلب جالب، بازی کردن و به گردش بردن آن باعث می شه حواس و تمرکز کودک از خشم و عصبانیتش پرت بشه و فکرش به انجام کار مورد علاقه اش مشغول بشه.

محبت به کودک خشمگین

نشان دادن توجه و علاقه به کودک یکی از راهکارهای کنترل خشم در کودکان

راهکار بعدی توجه و محبت کردن به کودکه طوری نشون بدین که احساس کنه موقعیتی که داره رو درک میکنید و بهش اهمیت میدین. مثلا کودک را در آغوش بگیرین چون هر چقدر هم که شرایط کودک ناامید کننده باشه حضور فیزیکی شما به او آرامش می ده و اجازه ندین که کودک شما احساس کمبود عشق و محبت کنه و هیچ وقت قدرت در آغوش گرفتن کودک را برای آرام کردنش دست کم نگیرید چون راهکاره بسیار موثری برای کنترل خشم در کودکان است و به او کمک می کنه تا هر چقدر هم وضعیت دشوار باشه با اون مقابله کنه.
در آغوش گرفتن کودک برای کنترل خشم درکودکان 

جایزه دادن به کودک یکی از راهکارهای کنترل خشم در کودکان

یکی دیگه از روش هایی که می توانید از اون برای کنترل خشم در کودکان استفاده کنید اینه که هر بار که کودک رفتار درستی برای کنترل خشم خودش نشون داد بهش جایزه بدین و به این ترتیب به کودک بفهمانیم که متوجه رفتار درست اون هستید و اینطوری تشویق می شه که همیشه سعی کنه واکنش درستی برای کنترل خشم انجام بده. رفتار خوب را ستایش کنید به فرزندتان نشون بدین که وقتی او با خشم خود به روشی مثبت برخورد می کند، متوجه می شوید.
الگوی مناسب یکی از راهکارهای کنترل خشم در کودکان

کنترل خشم

یکی دیگه از راهای یاد دادن کنترل خشم در کودکان اینه که به عنوان والدین کودک خودمون هم بتوانیم به درستی وقتی عصبانی می شویم به خشم خودمون مقابله کنیم.

پس الگوی خوبی برای کودکان باشید. کودکان از بزرگسالان تقلید می کنند بنابراین همون راهی که شما با خشم و ناامیدی خود روبرو می شوید مطمئناً بر فرزند شما تأثیر می گذارد. وقتی شما مهارت کنترل خشم را داشته باشید یه مدل بسیار خوب برای کودک خواهید شد و احتمالا کودک شما هم همانطور رفتار می کنه که شما رفتار می کنید.

البته این راهکارها  در بسیاری از موارد کاربردی و مفید است وبرای اهداف آموزشی طراحی شده است. اما باید در نظر بگیرید که جایگزینی برای مشاوره روانشناسی کودک یا مراقبت های پزشکی آگاهانه  نمی باشد. در موادی که خشم در کودکان غیر قابل کنترل و غیر عادی است باید با پزشک یا روانشناس مشورت کنید شاید علت آن زمینه جسمی و فیزیکی داشته باشد و یا نشانه ای از یک بیماری و مشکل سلامتی جدی باشد.

مشاوره

لذا پیشنهاد می کنم در اجرای نکات بالا هر سئوالی داشتید حتما با ثبت دیدگاه از ما بپرسید و ما را از نتیجه کار مطلع سازید. 

نظر نویسنده:

بسیاری از مدیران مدارس درخواست داشتند در مورد خشم در کودکان مقاله ای نوشته شود که این درخواست در بخش آموزش بررسی شد و سعی شد تا نکاتی را در مورد خشم در کودکان به شما بیاموزیم.در مقالات بعد حتما در مورد سایر سنین نیز صحبت خواهیم کرد.

Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جالب ترین اخبار از نگاه کاربران

به خانواده بزرگ حامی بپیوندید